Restorers Architectural 18 Inch Acanthus Corbel
Make a dramatic design statement with this magnificent 18-Inch Acanthus Corbel. As one of the most versatile design elements, corbels are used to support cabinets, counter tops, mantels, shelves, and other applications. It can support up to 250 lbs. with proper installation. The beautiful acanthus leaf pattern is modeled after historic designs and is hand crafted by skilled artisans. It is part of the Architectural Collection of carved wood and offered in seven gorgeous wood types. Our carved wood products are factory sanded and ready to add paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Depth | 7 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 18" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6" |
| Brand | Restorers Architectural |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like